Прес-центр18 липня 2018, 16:07

Маркування продуктів в магазинах: Україна переймає європейські норми

10 липня 2018 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект від 07.06.2018 № 8450 «Про інформацію для споживачів про харчові продукти», який встановлює загальні принципи та вимоги до інформації для споживачів щодо харчових продуктів, зокрема стосовно маркування харчових продуктів, а також обов’язки операторів ринку з доведення цієї інформації до інших операторів ринку та до споживачів.

Законопроект передбачає чіткі вимоги до маркування харчових продуктів. В першу чергу, це:

  • ясність і чіткість назви харчового продукту;
  • «читабельність» шрифту;
  • обов’язкове зазначення алергенів;
  • вимоги до позначення мінімального терміну придатності або дати «вжити до»;
  • регламентація обов'язків відповідальних операторів ринку;
  • правила надання інформації про харчові продукти дистанційного продажу;
  • вимоги до надання інформації про поживну цінність і виключення з них;вказівки країни або місця походження продукту, в разі необхідності;
  • умови зберігання та використання, в передбачених випадках.

Також обов’язково при маркуванні потрібно буде вказувати, чи використовувалися наноматеріали при виробництві продукту.

Крім того, законопроект встановлює розміри штрафів за порушення норм, які прописані в документі.

Так, наприклад, за введення в оману споживачів щодо речовин і харчових продуктів, що викликають алергічні реакції або непереносимість, передбачено накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 30 мінімальних зарплат, а на фізичних осіб - підприємців – у розмірі 20.

За надання споживачам недостовірної інформації штрафи для юридичних осіб досягнуть 15 мінімальних зарплат, а для фізичних осіб – 10. Такі ж штрафи передбачені і за зміну інформації про харчовий продукт, яка обманює споживачів.

Якщо законопроект приймуть, він вступить в силу через півроку. Крім того, передбачений перехідний період, за який всі учасники ринку зможуть перейти на нові норми.

Прийняття законопроекту дасть можливість імплементувати європейські норми в українське законодавство та забезпечити захист інтересів споживачів шляхом надання всієї необхідної інформації для здійснення свідомого вибору продуктів.