Прес-центр24 вересня 2018, 14:09

Українці можуть отримати безоплатно ліки та медичні вироби, придбані за кошти державного бюджету

Українці можуть отримати безоплатно ліки та медичні вироби, вакцини та сироватки, які держава придбала для них за кошти платників податків. Закупівлі відбуваються як на центральному рівні за кошти державного бюджету, так і коштом місцевих бюджетів. Отже, які ліки можна отримати безоплатно, перебуваючи на стаціонарному лікуванні?
За кошти державного бюджету МОЗ України закуповує через міжнародні організації ліки та медичні вироби від важких та рідкісних захворювань. Це життєво необхідні дороговартісні препарати, які пацієнти зазвичай не можуть купити самостійно. Зокрема, у програму державних закупівель входять такі ліки та медичні вироби:
- від важких захворювань, що потребують тривалого та/або дороговартісного лікування - онкології у дітей та дорослих, туберкульозу, вірусних гепатитів В та С, ВІЛ/СНІДу та ін.;
- для лікування рідкісних захворювань: гемофілії типу А або В або хвороби Віллебранда, бульозного епідермолізу, ювенільного ревматоїдного артриту, легеневої артеріальної гіпертензії, імунодефіцитних станів тощо.
Загалом за 40 напрямами державної програми закуповуються близько 500 препаратів та більше 700 медичних виробів
Цього року Україна вперше виходить на забезпечення 100% запитів лікарень за 12 напрямами, серед яких тести на ВІЛ, медикаменти при гемофілії у дітей та дорослих, медикаменти для дітей, хворих на нанізм різного походження, та дітей з іншими орфанними захворюваннями, донорство крові, дитячий церебральний параліч, ліки для трансплантації. Деякі ліки закуповуються у 67 разів дешевше, ніж це було до 2015 року. Кількість додатково закуплених ліків на заощаджені кошти за деякими програмами сягає 85%.
Ліки для України закуповують Програма розвитку ООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), британська закупівельна агенція Crown Agents.
Ці ліки постачаються в заклади, підпорядковані безпосередньо МОЗ України, а також розподіляються у департаменти охорони здоров’я у різних областях, і кожен департамент у своїй області розподіляє ліки та медвироби між закладами охорони здоров’я конкретної області.
 
 
За інформаційними матеріалами Урядового порталу