Енергозбереження

03.01.2018
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності інформує:
ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів
 
відеоролік соціальної реклами "Твій добробут залежить від тебе" за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=RRNSViJ6Tlk&feature=youtu.be
відеоролік "Відстоюй свої права на якісні житлово комунальні послуги" за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=t4XFn-eG5DE&feature=youtu.be ;
відеоролік "Будь відповідальним власником – створи ОСББ" за посиланням  https://www.youtube.com/watch?v=osjcs91seiQ&feature=youtu.be.
 
 
 
15.09.2017
Сергій Савчук: 25% енергії з відновлюваних джерел до 2035 року – нова ціль України відповідно до Енергетичної стратегії
 
Схвалена Урядом Енергетична стратегія України до 2035 року передбачає посилення розвитку відновлюваної енергетики як однієї із складових досягнення енергетичної незалежності. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час круглого столу “Нова енергетична стратегія України: Інвестиційні можливості та виклики”, проведеного Комітетом ВРУ з питань ПЕК та Міненерговугілля під головуванням народного депутата України Олександра Домбровського.
 
«Нова мета України – досягти 25% енергії з відновлюваних джерел у загальному первинному постачанні енергії до 2035 року. Швидкі темки розвитку відновлюваної енергетики у світі, поступове зменшення вартості проектів у цій сфері дають підстави вважати, що ми зможемо досягти мети. Більше того, прийняті за останні три роки закони стимулювали впровадження «зелених» проектів в Україні, що свідчить, що ми вже на правильному шляху до цілі», - повідомив С.Савчук.
 
Як пояснив Голова Агентства, ще до прийняття стратегії Україна поставила за мету отримати у 2020 році 11% «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні країни. Це потребує чималих інвестицій, а саме – 12 млрд євро. Тому всі прийняті законодавчі зміни спрямовані на створення сприятливих умов для роботи інвесторів та бізнесу.
 
Серед ключових реформ - удосконалення та прив’язка до курсу євро «зелених» тарифів на «чисту» електроенергію,  впровадження стимулюючого тарифу на тепло «не з газу». Також передбачено законодавством можливість укладати довгострокові договори купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом до 2030 року.
 
«У найближчій перспективі очікуємо на прийняття ще одного важливого, розробленого спільно з Держенергоефективності законопроекту №6081, який полегшить виробникам «зеленої» електроенергії доступ до мереж. Проектом закону планується обмежити строк дії технічних умов на приєднання до мереж на термін до 3 років. Це дозволить вирішити так звану проблему «безстрокового резервування потужностей», прискорити будівництво об’єктів та уникнути спекуляцій з виданими технічними умовами», - підкреслив С.Савчук та закликав присутніх народних депутатів України проголосувати за законопроект.
 
Окрім законодавчих змін, Держенергоефективності працює над інструментами залучення інвесторів в Україну. Один з них – це створена за підтримки Уряду Німеччини Інтерактивна карта UA MAP (https://www.uamap.org.ua), завдяки якій інвестор з будь-якої країни світу може ознайомитися із діючими та потенційними проектами в Україні. Наразі на карті вже 40 привабливих бізнес-пропозицій на суму близько 700 млн євро.
 
Довідково:
Участь в обговоренні завдань, передбачених Енергетичною стратегією України на період до 2035 року, також взяли: народні депутати України - Ольга Бєлькова та Вікторія Войціцька, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Наталя Бойко, представники Делегації ЄС в Україні, USAID, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, ЄБРР, посольств Норвегії, США, Угорщини, Чехії, Франції, Німеччини, Японії, Канади,  НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, НАЕК “Енергоатом”, НЕК “Укренерго”.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
 
 
 
12.09.2017
Сергій Савчук: Фінляндія готова залучати технології та інвестиції у сферу виробництва енергії з відходів в Україні
 
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів переговори з представниками фінської компанії «Ferroplan» (https://www.ferroplan.fi/en/main/), яка спеціалізується на реалізації екологічних проектів  з переробки відходів та очистки води.
  
Наразі компанія вивчає можливості встановлення в українських містах сміттєпереробних заводів з подальшим виробництвом енергії. Такі проекти будуть надзвичайно корисні громадам, адже вирішуватимуть екологічні та енергетичні проблеми. Водночас, для інвесторів важливим питанням залишається рентабельність та окупність встановлення подібних об’єктів.
«Щоб підвищити привабливість цих проектів та зміцнити бізнес-зв’язки двох країн, Уряд Фінляндії розробив умови вигідного кредитування компаній під гарантування фінансової компанії «Finnvera» (https://www.finnvera.fi)», - розповіли представники компанії та запевнили, що робота фінського бізнесу на таких умовах дозволить пришвидшити виконання підписаного у цьому році меморандуму про співпрацю України та Фінляндії у сфері відновлюваної енергетики.
 
У свою чергу, С.Савчук запевнив у значному потенціалі використання відходів для виробництва енергії: «Із 10 млн т. відходів в країні можна виробляти 3,5 млн Гкал тепла та 1170 млн кВт*год електроенергії в рік. Це дозволить щорічно заміщувати 700 млн м3 газу».
Крім цього, Агентство розробило фінансову модель заводу з переробки 350 тис. т відходів в рік та виробництва енергії. Потужність об’єкту становитиме 4,5 МВт електроенергії та 41 МВт тепла. Такий проект потребуватиме 41 млн євро інвестицій. Якщо проект реалізовувати на вигідних умовах кредитування, передбачених Урядом Фінляндії, то його окупність буде привабливою.
За результатами зустрічі сторони домовилися продовжити співпрацю та проаналізувати як фінські, так і українські економічно вигідні моделі встановлення потужностей з переробки відходів та виробництва енергії. Надалі Агентство опрацює можливості реалізації таких проектів з мерами різних українських міст.
 
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
 
 
 
 
07.09.2017
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності інформує:
Уряд затвердив порядок розрахунку середньозважених тарифів на тепло з газу для подальшого встановлення тарифів на тепло з альтернативних джерел
 
 
6 вересня на засіданні Уряду схвалено розроблений Держенергоефективності порядок розрахунку середньозважених тарифів на теплову енергію з газу, її транспортування та постачання для потреб населення та бюджетних установ.
 
Це рішення є необхідним для належного виконання Закону України від 21.03.2017 №1959-VIII, яким запроваджується стимулюючий тариф на тепло з альтернативних джерел (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1959-19). Відповідно до Закону виробники тепла з альтернативних джерел енергії отримають:
  • чітко зафіксований на законодавчому рівні тариф на рівні 90% від тарифу на тепло з газу,
  • у разі його відсутності – на рівні 90% від середньозваженого тарифу на тепло з газу.
 
«Затвердження Урядом зазначеного порядку дозволяє Держенергоефективності розраховувати середньозважені тарифи. У свою чергу, органи місцевого самоврядування зможуть встановлювати підприємствам стимулюючі тарифи на тепло з альтернативних джерел на гарантованому Законом рівні», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
 
«Звертаюся до органів місцевого самоврядування вчасно, до 10 числа останнього місяця кожного кварталу, надавати до Держенергоефективності усю необхідну інформацію для розрахунків середньозважених тарифів за формами, розміщеними на сайті Агентства (http://saee.gov.ua/uk/events/previews/1921)», - закликав місцеву владу до співпраці С. Савчук.
 
Прийняте рішення Уряду та подальша злагоджена робота Агентства та місцевої влади дозволять сприяти безперебійній роботі виробників тепла з відновлюваних джерел енергії в осінньо-зимовий період.
 
Довідково:
Відповідно до Закону України від 21.03.2017 №1959-VIII зазначені середньозважені тарифи щоквартально, до 25 числа останнього місяця кварталу, розраховуються Держенергоефективності за інформацією НКРЕКП та органів місцевого самоврядування у порядку, затвердженому Урядом.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

18.08.2017

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності інформує:
Сергій Савчук: За I півріччя 2017 року понад 500 домогосподарств перейшли на електроенергію з енергії сонця
 
Попит населення на сонячні панелі продовжує зростати. Впродовж II кварталу цього року ще 326 сімей віддали перевагу «сонячній» електроенергії. Це на 25% більше порівняно з I кварталом цього року, коли 200 сімей перейшли на «чисту» енергію. Також, у II кварталі загальна встановлена потужність сонячних станцій приватних домогосподарств зросла на 24% та склала майже 25 МВт.
Сьогодні, станом на кінець II кварталу 2017 року, 1635 домогосподарств встановили сонячні панелі. Це майже в 4 рази більше ніж рік тому.
«На підвищений інтерес населення до сонячних панелей вплинув прийнятий у 2015 році Закон України № 514-VIII, яким встановлено та прив’язано до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками потужністю до 30 кВт. Завдяки цьому тарифу родини можуть заробляти, продаючи надлишок виробленої «чистої» енергії у мережу. У 2017 році таку електроенергію можна реалізовувати за ціною 18,09 євроценти/кВт*год», – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Зазначений Закон, розроблений спільно з Держенергоефективності, став рушійною силою для розвитку сфери використання сонячних панелей в Україні. З початку дії цього Закону попит на «сонячну» електроенергію щоквартально зростав на 40-50%. Рекордні збільшення склали 77% в IV кварталі 2016 року та 85% в IV кварталі 2015 року.
Окрім Закону, є ще й інші стимули для населення долучатися до «чистої» енергії. В рамках місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», які розробляються спільно з Держенергоефективності, місцева влада Львівщини та Житомирщини передбачила фінансову допомогу родинам при придбанні сонячних панелей. Тепер мешканцям Львівської області з обласного бюджету відшкодовується 22% відсоткової ставки за кредитом на сонячні панелі, а населенню Житомирської області – 20% суми кредиту.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю
 
 
 
Сергій Савчук: Міжнародні компанії аналізують перспективи інвестування у проекти з відновлюваної енергетики в Україні
Це питання обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук з виконавчим директором міжнародної компанії «Shanda Consult Ltd» Стефаном Нолте та представником Асоціації з консалтингу в країнах ЄС та Ближнього Сходу «Eumecon» Яном Енгельке. 
Як пояснив Стефан Нолте, наразі компанія «Shanda Consult Ltd» досліджує правове поле та інвестиційну привабливість відновлюваної енергетики в Україні. У результатах аналізу зацікавлені німецькі інвестори, які розглядають можливість інвестування у «зелені» проекти. 
«Ми не вперше працюємо в Україні. Бачимо, що з 2014 року проводиться ціла низка успішних реформ. Тож, наразі нас цікавлять стимули та гарантії, які запроваджуються для інвесторів, регулюючі механізми, стабільність економічної ситуації тощо», - повідомив С.Нолте. Він також зауважив, що раніше компанія досліджувала рентабельність встановлення біогазових установок. Тепер у полі зору - використання всіх відновлюваних джерел енергії.
Голова Держенергоефективності окреслив представникам компаній ті законодавчі рішення, які стали ключовими для активізації розвитку відновлюваної енергетики. Серед основних стимулів – прив’язаний до курсу євро «зелений» тариф, ліквідована «місцева складова», запроваджена надбавка до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва, прийнятий стимулюючий тариф на виробництво тепла «не з газу», передбачене законодавством укладання довгострокових договорів купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом на весь строк дії  цього тарифу.
«Завдяки реформі «зелений» тариф на електроенергію, вироблену з біогазу та біомаси, тепер один з найбільших в Європі і становить 12,4 євроценти/кВт*год», - підкреслив Голова. 
Сергій Савчук також відзначив налагоджену співпрацю Держенергоефективності з  владою на місцях.
«Завдяки фінансовій децентралізації місцеві бюджети зросли. Тому важливо спрямовувати кошти на корисні проекти із заміщення газу та інших енергоресурсів. Цьогоріч ми тісно працюємо з місцевою владою у цьому напрямі: роз’яснюємо законодавство, консультуємо щодо перспектив реалізації різних проектів. Ми готові допомогти знайти потенційні «точки входу», - повідомив С. Савчук. 
Загалом, сторони домовилися продовжити співпрацю та обмін інформацією. Зокрема, Агентство надасть детальну інформацію щодо потенційних проектів з відновлюваних джерел енергії, які можуть бути реалізовані спільно із німецькими компаніями.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

17.08.2017

 

Держенергоефективності опублікувало рекомендації місцевій владі щодо впровадження системи енергетичного менеджменту в бюджетних установах
Держенергоефективності спільно з Проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» розробило для місцевої влади узагальнене Положення про впровадження системи енергетичного менеджменту в бюджетних установах: http://saee.gov.ua/sites/default/files/ENERGY_MANAGEMENT_14_08_2017.docx.
«Енергоменеджмент – фундамент, на якому потрібно будувати майбутню роботу з ефективного використання енергоресурсів. Як відомо, завдяки лише енергоменеджменту, без додаткових капіталовкладень, можна досягти до 20% зменшення енергоспоживання в установах», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
«Агентство всебічно підтримує місцеву владу у цьому напрямі. На III Форумі енергоефективного партнерства підписано 37 меморандумів про співпрацю, згодом  проведено цілий цикл роз’яснювальних семінарів для понад
 2 тис. представників місцевих громад. Тепер ми підготували та надаємо місцевим органам влади рекомендації, як впроваджувати енергоменеджмент, як проводити енергомоніторинг, як фінансово стимулювати енергоменеджерів тощо. Це положення - готовий документ, який можна брати за основу під час роботи», - прокоментував С. Савчук.
Нагадаємо, що в рамках підписаних з Держенергоефективності меморандумів місцеві органи влади мають затвердити положення про впровадження системи енергоменеджменту, започаткувати інститут енергоменеджерів у бюджетних установах, забезпечити їхню навчальну підготовку, контролювати процес реформ.
«Агентство й надалі допомагатиме муніципалітетам ставати енергонезалежними. Місцеві органи влади можуть безперешкодно звертатися в Агентство за консультацією щодо впровадження енергоменеджменту», – зауважив Голова Агентства.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

16.08.2017

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності інформує: Сергій Савчук: Програму «теплих кредитів» відновлено

Сьогодні, 14 серпня, державні банки відновили видачу «теплих кредитів» для населення та ОСББ.
«Тепер всі охочі утеплити своє житло, замінити газовий котел на твердопаливний та створити енергоефективний дім можуть долучатися до Урядової програми. Цією нагодою скористалося вже близько 300 тисяч родин. Безповоротна державна фінансова допомога гарантована. Головне – свідомо підійти до питання енергоощадності та підготовки до зими», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
     
Завдяки програмі можна значно заощадити при впровадженні енергоефективних заходів і згодом зменшити комунальні платежі. Найкращий ефект досягається при повному утепленні будинку. Зокрема, за даними ОСББ-учасників програми, після комплексної термомодернізації рахунки за опалення зменшуються вдвічі і навіть більше.
Окрім цього, учасників програми тішитиме комфорт в оселях, а вартість утепленого будинку зросте в ціні.
З початку дії програми «теплих кредитів» нею скористалося близько 300 тисяч домогосподарств, залучивши на енергоефективні заходи майже 4 млрд гривень. Уряд, у свою чергу, відшкодував їм близько 1,6 млрд гривень.
Нагадуємо, що Уряд нещодавно додатково виділив 400 млн грн. на програму «теплих кредитів».
 
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

15.08.2017

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності інформує: Енергоменеджмент - шлях до заощадження державного та місцевих бюджетів.

Детальніше ознайомитись з інформацією за посиланням - http://saee.gov.ua/uk/content/video-energoefektyvni-porady

 

 

10.08.2017

Сергій Савчук: Інвестори із Швейцарії розглядають можливість виробництва інноваційних сонячних панелей в Україні

Цьому питанню була присвячена зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука з Даніелем Лепорі – засновником та генеральним директором швейцарської компанії-стартапу «Designergy» (www.designergy.ch), яка займається виробництвом та встановленням інноваційних сонячних панелей на дахах будинків.
  
 
Як повідомив Д. Лепорі, компанія створила унікальну технологію інтеграції сонячних панелей в дахове покриття будинку. Так звана «TCR system» має три важливі для кожного домогосподарства переваги: забезпечення високої термоізоляції будинку завдяки ізоляційним матеріалам усередині системи, водонепроникність даху і найголовніше – можливість виробляти електроенергію з енергії сонця.
«Завдяки цій технології вирішуються такі проблеми, як скорочення втрат тепла у будинку та зменшення залежності від традиційних енергоресурсів. Наразі ми розширюємо горизонти та шукаємо нові ринки. У полі зору – Україна, яка має величезний потенціал для електрогенерації з енергії сонця та сприятливі кліматичні умови», - прокоментував Даніель Лепорі та представив зразок «TCR system».
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук запевнив Д. Лепорі у тому, що в Україні існують значні можливості для виробників сонячних панелей. Зокрема, у 2015 році разом з Держенергоефективності розроблено та Парламентом прийнято Закон України № 514-VIII, яким встановлено та прив’язано до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками приватних домогосподарств потужністю до 30 кВт.
«Цей Закон став стимулюючим фактором для населення встановлювати сонячні панелі. З початку його дії попит на «сонячну» електроенергію почав щоквартально зростати на 40-50%. Рекордні показники становили 77,4% в IV кварталі 2016 року та 84,8% в IV кварталі 2015 року. Наразі більше 1600 домогосподарств встановили сонячні панелі. Якщо говорити про потенціал ринку, то він величезний і становить 6,5 млн приватних домогосподарств», - повідомив С. Савчук.
Також, Голова Агентства нагадав про те, що зазначений Закон передбачає надання надбавки до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва.
Можливості запровадження виробництва швейцарських інноваційних сонячних панелей також обговорювали партнери зазначеної компанії: Стела  Шенвізнер  -генеральний директор німецької консалтингової компанії з реалізації проектів сонячної енергетики «StellarS Consult» (stellarconsultllc.com), та Крістіан Шенвізнер - генеральний директор компанії «Seraphim Power», що займається розробкою, виробництвом та продажем сонячних панелей.
За результатами зустрічі сторони домовилися опрацювати фінансову модель виробництва в Україні сонячних панелей за технологією швейцарської компанії «Designergy» та й надалі розвивати співпрацю у цьому напрямі.
 
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю

 

 

09.08.2017

Сергій Савчук: Щотижня 20-30 ОСББ залучають «теплі кредити», щоб вигідно утеплити багатоповерхівки та заощадити на комунальних платежах
Початок серпня 2017 року демонструє невгамовний інтерес ОСББ до утеплення житла та підготовки до зими. Минулого тижня ще 20 ОСББ скористалися «теплими кредитами» через Ощадбанк та Укргазбанк і залучили 3,3 млн грн. на енергоефективні заходи. Для порівняння минулого року таку суму коштів ОСББ залучали за весь серпень-місяць.
«Як бачимо, цьогоріч все більше ОСББ завчасно готуються до зими. Їх у цьому переконують ті ОСББ, які вже взяли участь у програмі та пересвідчилися у тому, що енергоефективні заходи – оптимальний спосіб зменшити витрати на комунальні послуги. Наприклад, завдяки комплексній термомодернізації будинку можна вдвічі й більше зменшити рахунки за опалення», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
За два роки дії програми «теплих кредитів» нею скористалося вже 1036 ОСББ, залучивши в державних банках на енергоефективні заходи 161 млн гривень.
Нагадаємо, що населення та ОСББ, охочі до енергоощадності, можуть звертатися і до місцевих програм здешевлення «теплих кредитів». Наразі в регіонах повноцінно діють 140 таких програм. Участь як в державній, так і місцевих програмах - нагода отримати подвійну і навіть потрійну безповоротну фінансову допомогу на енергоефективні заходи. Дізнатися, де саме чинні такі програми, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю