Пенсійне забезпечення

02.02.2021
 
Як зростатимуть пенсії у 2021 році
Упродовж 2021 року в Україні двічі підвищуватимуть мінімальну пенсію (в цілому на 9,3%) – відповідно до зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
  • з 1 липня – з 1769 до 1854 гривень (на 4,8%);
  • з 1 грудня – з 1854 до 1934 гривень (на 4,3%).
Крім указаних збільшень, урядом України розроблено план щодо підвищення пенсій на 2021 рік. Планується, зокрема:
  • з 1 березня – планова індексація пенсій;
  • з 1 квітня – автоматичний перерахунок пенсіонерам, які працюють, з урахуванням заробітної плати в період роботи і набутого стажу;
  • з 1 липня – планується встановлення щомісячної доплати до пенсії до 400 гривень для пенсіонерів, якім виповнилося 75 - 80 років та мінімальної пенсійної виплати 2500 гривен за наявності у них достатнього стажу .
При зростанні мінімальної зарплати до 6500 гривень, для пенсіонерів у віці від 65 років та наявності у них страхового стажу 30/35 років і більше, пенсія буде збільшуватися з 2400 до 2600 гривень (40% від 6500).
 
 
 
22.12.2020
 
Пенсіонерам, які досягли 65 років, підвищать пенсійні виплати з 1 січня 2021 року
Із 1 січня 2021 року у пенсіонерів, які досягли 65 років та мають страховий стаж 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальний розмір пенсійної виплати складатиме 2400 гривень (6000 гривень – мінімальна заробітна плата з 01.01.2021 х 40 %).
Автоматизованим способом перераховано пенсії 64757 жителям Луганської області.
Пенсії збільшаться у 63411 осіб. Середній розмір підвищення складе 344,99 гривень.
Перерахунок пенсій проведено відповідно до частини 2 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
 
 
16.12.2020
 
ПАМ’ЯТКА застрахованої особи
для отримання одноразової виплати
відповідно до Закону України від 04.12.2020 №1071/ІХ
«Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
 
1. Право отримання одноразової допомоги у розмірі 8 тисяч гривень мають:
наймані працівники, які:
на 10 грудня 2020 року ПРАЦЮЮТЬ за основним місцем роботи у роботодавця, діяльність якого була тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів;
середня заробітна плата яких за третій квартал 2020 року не перевищує тридцять тисяч гривень на місяць;
 
фізичні особи – підприємці, які:
на 10 грудня 2020 року ЗАРЕЄСТРОВАНІ 3 місяці і більше як фізичні особи – підприємці (перевірити факт реєстрації - https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), та у 2020 році сплатили ЄСВ за себе не менше ніж за 3 місяці;
не є одночасно фізичною особою підприємцем та найманим працівником.
 
Перевірка відповідності ОСНОВНОГО виду економічної діяльності роботодавця переліку видів діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи та факту нарахування та сплати ЄСВ здійснюватиметься засобами Порталу ДІЯ автоматично при поданні заяви.
 
Перевірити зарахування стажу (сплату ЄСВ), розмір заробітної плати можливо за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer на вебпорталі Пенсійного фонду України (знадобиться електронний підпис, Bank ID або  Mobile ID (GOV ID)).
 
2. Строки  звернення за виплатою
Заява на виплату одноразової допомоги застрахованим особам подається до 21 грудня 2020 р. включно.
 
 
3. Порядок звернення за виплатою
Заява для отримання одноразової допомоги застрахованим особам заповнюється ВИКЛЮЧНО в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
 
Як отримати послугу на порталі?
1. Знадобиться кваліфікований електронний підпис для авторизації у порталі.
2. Зареєструватися чи авторизуватися, якщо особа вже зареєстрована, у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.
3. У розділі “Послуги” обрати “Одноразова матеріальна допомога ФОПам та найманим працівникам”.
4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
5. Необхідно підтвердити поточне місце роботи.
6. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
7. Перевірити та надіслати заповнену заяву.
8. Очікуйте повідомлення про зарахування виплати в банк.
 
Як отримати послугу у застосунку?
1. Завантажити застосунок Дія за посиланням: https://go.diia.app
2. Авторизувати у застосунку через свій Приват24, Monobank, або BankID НБУ.
3. У розділі “Послуги” натиснути “Отримати допомогу”.
4. Дія автоматично перевірить дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України на відповідність умовам отримання допомоги.
5. Ввести номер гривневого рахунку застрахованої особи у форматі IBAN. УВАГА – отримати кошти можна лише на особистий рахунок.
6. Очікуйте сповіщення про опрацювання заяви.
4. Заповнення заяви
У заяві автоматично формуються:
- реєстраційний номер облікової картки платника податків АБО серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- адреса місця проживання;
- належність найманого працівника чи фізичної особи – підприємця до категорій осіб, які мають право на виплату одноразової допомоги (підтверджується шляхом проставлення відповідної позначки в заяві).
Застрахованою особою вноситься номер банківського рахунка заявника – за стандартом IBAN (одноразова допомога виплачується виключно на банківський рахунок. У разі відсутності банківського рахунку, його необхідно відкрити у будь-якому обраному банку),
Заява вважається поданою у разі заповнення ідентифікованою особою всіх полів форми.
Відповідальність за недостовірні відомості
У разі подання недостовірної інформації допомога підлягає поверненню.
Якщо особа не поверне кошти добровільно протягом 10 робочих днів з дня надсилання рішення територіального органу Пенсійного фонду про відшкодування одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, вони будуть стягнуті державною виконавчою службою в примусовому порядку.
Рішення про відшкодування одноразової матеріальної допомоги буде розміщено на вебпорталі Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoInsurer із одночасним SMS повідомленням, за наявності мобільного номеру телефону.  

 

 
 
 
23.07.2020
 
Основні кроки для оформлення пенсії за віком майбутнім пенсіонерам
 
Вихід на пенсію – дуже важливий крок в житті кожної людини, тому готуватися до цього слід заздалегідь.
До звернення в управління Пенсійного фонду України майбутній пенсіонер повинен зібрати основний пакет документів, який додається до заяви про призначення пенсії за віком :
- паспорт та довідку про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
- документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);
- документи про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 за умови підтвердження первинними документами (на бажання особи або обов’язково, якщо страховий стаж після 01.07.2000 становить менш як 60 місяців);
- документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, учасника ліквідації на ЧАЕС, донора тощо);
- фото 2,5 х 3 для виготовлення електронного пенсійного посвідчення;
- заява з банківської установи про відкриття рахунку.
 
Звернутися із заявою про призначення пенсії за віком до управління Пенсійного фонду України можливо не раніше як за місяць до досягнення пенсійного віку або протягом трьох місяців після досягнення пенсійного віку.
Також пропонуються надання послуг без особистого відвідування громадянами органів Фонду за допомогою онлайн сервісу – веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України:
- подати заяву про призначення пенсії в “один дотик”;
- відомості про трудову діяльність працівника мають змогу подати сам працівник або роботодавець, через особистий електронний кабінет застрахованої особи. Подавати потрібно документи передбачені законодавством, виготовлених шляхом сканування з обов’язковим накладенням страхувальником або працівником кваліфікованого електронного підпису. Наявні відомості про трудову діяльність «Електронна трудова книжка» перевірити та подати анкету – заяву на автопризначення пенсії.

 

 

 
22.07.2020
 
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ
Щодо прийому громадян органами ПФУ в умовах карантину
 
            Відповідно до підпункту 2 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 17.03.2020 року №530- ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19)» із змінами внесенеми постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. №500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» в Міловському відділі Біловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області встановлено режим роботи на період дії карантину: початок робочого часу о 10 годині та кінець робочого часу у понеділок, вівторок, середа та четвер о 19 годині, п’ятницю о 17,45. Перерва з 14 до 14 години 45 хвилин та введено обмеження щодо прийому та обслуговування громадян.
Без доступу до приміщень надаються невідкладні послуги, зокрема оформлення документів для виплати допомоги на поховання. Документи приймаються та видаються з дотриманням всіх санітарних норм та правил.
Також пропонуються надання послуг без особистого відвідування громадянами органів Фонду за допомогою онлайн сервісу – веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України:
- подати заяву про призначення пенсії в “один дотик”;
- отримати довідки, достовірність яких підтверджується QR-кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж, інші);
- перевірити відомості про трудову діяльність «Електронна трудова книжка»;
- провести прогнозний розрахунок майбутньої пенсії за віком за допомогою сервісу «Пенсійний калькулятор»;
- подати Анкету застрахованої особи для внесення змін/уточнення даних в Реєстр(і) застрахованих осіб;
- подати звернення (пропозицію тощо);
- активувати послугу безкоштовного СМС - інформування (щодо призначення/перерахунку пенсії; сплати страхових внесків роботодавцем та страхового стажу особи);
- подання анкети – заява на автопризначення пенсії.
Так, за період карантинних заходів через веб - портал прийнято: 27 «електронних трудових книжок», 2 особи подали пакети документів на первинне призначення пенсій (1 звернення повернуто заявнику на доопрацювання та по 1 здійснено автопризначення пенсії без особистого звернення).
         Альтернативою особистого звернення залишаються телефонні «гарячі» лінії які працюють протягом робочого дня за номерами стаціонарного телефону 2-16-39 та мобільного 097 019 38 95. Протягом І півріччя 2020 року в телефонному режимі отримало консультації з пенсійних питань -1178 громадян. Переважна чисельність є внутрішньо переміщені особи.
Не відмовлено громадянам в особистому зверненні з питань призначення або перерахунку пенсій найбільш соціально незахищеним громадянам: людям з інвалідністю та похилого віку, дітям, які втратили годувальника. За шість місяців 2020 року за їх зверненнями надано 2307 послуг. Прийнято заяв на призначення пенсії від 90 осіб, на перерахунок 397, на виплату допомоги на поховання 139 та 84 недоотриманої пенсії.
Інформація щодо пенсійного забезпечення надається і в рамках Закону України «Про звернення громадян». У період карантину на звернення громадян підготовлено 19 письмових роз’яснень.
У зв’язку з запровадженням карантинних заходів, органами Пенсійного фонду України максимально обмежено особистий прийом громадян та розширено можливість отримання інформації дистанційно.
Для того, щоб скористатися послугами, необхідно зареєструватися на веб - порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису.
 
 
 
21.07.2020
 
Відповідно до графіку виїзних прийомів керівництва Головного управління на 2020 рік, затвердженого наказом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 27.12.2019 № 758 «Про затвердження графіку проведення виїзних прийомів керівництвом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та «прямих телефонних гарячих ліній» на 2020 рік», з метою надання консультаційної допомоги населенню відбудуться виїзні прийоми
28 липня 2020 року:
 
з 12-00 до 14-00 години в смт. Мілове начальником Головного управління Ольгою Шаруновою.

Прийом громадян буде проводитись за попереднім записом.

 
 
22.06.2020
 
ПРО ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ З 1 ЛИПНЯ 2020 РОКУ
 
З 1 липня поточного року в Україні підвищують мінімальний прожитковий мінімум до 2118 гривень. Відповідно, збільшиться розмір мінімальної пенсії. Мінімальну пенсію, яка на cьогодні становить 1638 гривень, піднімуть з 1 липня до 1712 грн. та з 1 грудня до 1769 грн. Також, підвищать і розмір соціальної пенсії до 1712 гривень. Її отримують ті громадяни, які досягли пенсійного віку, але не мають необхідного страхового стажу для отримання соціальної виплати. Одночасно, перерахують щомісячні виплати для тих, хто має більше необхідного стажу для отримання пенсії (понад 35 років для чоловіків та понад 30 років - для жінок). Такі пенсіонери отримають 1% надбавки від мінімальної пенсії за кожен додатковий рік. Зараз ця сума становить 16,38 гривні, а з 1 липня - 17,12 гривні. Довідково: розмір мінімальної пенсії у 2020 в Україні (по віку) складає з 01 січня - 1638 гpн. з 01 липня - 1712 гpн. з 01 грудня - 1769 грн.
 
 
03.06.2020
 
Щодо впровадження нового електронного сервісу
«Електронна трудова книжка».
 
Кабінет Міністрів України Постановою від 27.11.2019 р. № 1084 дав офіційний старт електронному обліку трудової діяльності та перехід на електронний облік трудової діяльності працівника в електронній формі.  
Спочатку нагадаємо основні поняття трудового або страхового стажу, які використовуються для обліку трудової діяльності. Термін «страховий стаж» введено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон), який набрав чинності з 1 січня 2004 року. З цього моменту поняття «трудовий стаж» заміняється поняттям «страховий стаж» та є одним із основних факторів, що впливають на розмір майбутньої пенсії. Під поняттям «загальний трудовий стаж» розуміється сумарна тривалість роботи робітником або службовцем, або участь в іншій суспільно корисній діяльності, якщо їх включення у трудовий стаж передбачено чинним законодавством. Спеціальний трудовий стаж — це тривалість роботи у певних галузях народного господарства, у певних умовах праці, у визначених місцевостях чи природно-кліматичних умовах, за професіями, посадами. Спеціальний трудовий стаж враховується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також пенсії за вислугу років (науковці, вчителі, медики тощо). Відповідно до ст. 48 КЗпП та п. 1.1 Інструкції № 58 основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка. Їх ведуть на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ять днів, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. До трудової книжки заносяться, зокрема, відомості про роботу. Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Електронний облік трудової діяльності згаданою вище постановою КМУ від 27.11.2019 р. № 1084 затвердив «Порядок  обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи — підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі» та  визначає механізм організації.
Акцентуємо увагу на основних його положеннях.
1.Основна мета. Облік трудової діяльності ведеться з метою забезпечення накопичення, зберігання та використання інформації про набуті працівником стаж роботи, освіту, кваліфікацію для підтвердження наявного трудового стажу під час укладання трудового договору, призначення пенсій та для інших цілей, передбачених законодавством. Такі дані можливо буде отримати в електронній формі. Їх не потрібно буде підтверджувати довідками чи якимись додатковими документами.
2.Згода на обробку даних. Для того щоб запустити облік трудової діяльності працівника, такий працівник має надати згоду на обробку даних, в електронній формі. Якщо такі повноваження він делегує роботодавцю (страхувальнику), то згода має бути оформлена у вигляді окремого документа. Сканована копія цієї згоди є невід’ємною складовою відомостей, поданих страхувальником. Якщо ж відомості про трудову діяльність працівник подає особисто, то надання згоди на обробку персональних даних здійснюється шляхом проставляння відмітки про надання такого дозволу в електронному кабінеті застрахованої особи на веб - порталі електронних послуг ПФУ.
Дані відомості про трудову діяльність працівника будуть зберігаються в складі персональної облікової картки застрахованої особи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Інформація про трудову діяльність працівника, яка включається до Реєстру
1. Відомості, що дають змогу ідентифікувати особу унікальний номер персональної облікової картки у Реєстрі ЗО; прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи на момент подання відомостей до ПФУ; дата народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які мають відмітку у паспорті про відмову); стать; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості (за наявності); місце проживання; засоби зв’язку (номер телефону, адреса електронної пошти)
2. Відомості про періоди трудової діяльності податковий номер та найменування страхувальника; рік, за який унесено відомості; період трудових відносин; професійна назва роботи; назва посади із зазначенням структурного підрозділу; відомості про прийняття на роботу, присвоєння/зміну/позбавлення розряду, рангу, класу, звання, категорії, проходження стажування, переведення на іншу роботу, підстави звільнення; інформація про основне місце роботи; освіта.
3. Дані про особливі умови праці, що дають право на пільги номер списків (розділ, підрозділ) виробництв, робіт, професій, посад і показників; результати атестації умов праці із зазначенням номера і дати розпорядчого акта; повна/неповна зайнятість; кількість відпрацьованих працівником календарних днів (годин) за відповідний місяць, зокрема в особливих умовах праці, що дають право на пільги.
4. Закордонний стаж. Інформація про підтвердження набутого особою за межами України стажу роботи для застосування накопичення періодів стажу роботи відповідно до міжнародних договорів.
Порядок надання  відомості до Реєстру ЗО.
Відомості про трудову діяльність працівника будуть подаватись через веб- портал електронних послуг ПФУ. Такі відомості матиме змогу подати сам працівник через особистий електронний кабінет застрахованої особи або роботодавець. Подавати потрібно буде документи передбачені законодавством, виготовлених шляхом сканування з обов’язковим накладенням страхувальником або працівником кваліфікованого електронного підпису. Зазначені відомості можуть бути подані також в о цифрованому вигляді (у вигляді бази даних).
Які документи буде подавати роботодавець. Інформацію про трудову діяльність — це трудова книжка, тобто її скан-копію потрібно буде надіслати в електронному вигляді до веб - порталу ПФУ. Крім того, потрібно буде надати скан-копії документів про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.93 р. № 637. Вони мають містити всі сторінки та поля відповідних документів, бути придатні для сприйняття їх змісту, зокрема дані про серію та номер бланків документів.
Оцифрування відомостей про трудову діяльність працівника на підставі сканованих копій документів буде здійснювати відповідальна особа органу ПФУ шляхом доповнення персональної облікової картки в Реєстрі ЗО інформацією, наявною в сканованих копіях документів. Якщо працівник ПФУ виявить, що в трудовій книжці відсутні необхідні записи або неправильні чи неточні дані про періоди роботи, або знайде інші розбіжності (зокрема, за періоди страхового стажу після 1 липня 2000 року за даними Реєстру ЗО), то застрахованій особі через її електронний кабінет буде направлятись відповідне повідомлення.
Ці дані можна буде відкоригувати.
Інформацію яку зможуть отримати з Реєстру ЗО роботодавці (страхувальники) у вигляді таких довідок: довідка про трудовий та страховий стаж; довідка ОК-7.
Інформація про працівника та набутий ним стаж роботи, освіту, кваліфікацію, що містить відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, дату його народження, надається тільки особі, якої такі відомості стосуються.
 
29.01.2020
 
Визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах завідувача рентген відділення (кабінету) – лікар-рентгенолог.
 
За статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Згідно з розділом ХІХ «Охорони здоров’я» Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятості в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461 (зі змінами), право на пенсію за віком на пільгових умовах мають лікарі-рентгенологи зайняті повний робочій день у разі підтвердження відповідного права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є насамперед наявність професії (посади) та виробництва у конкретному Списку, а також підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації робочих місць за умовами праці впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80% установленої тривалості для такої категорії працівників).
З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах відбувається на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.
Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом МОЗ України від 08.04.2014 року №248, зареєстрованих у Мін’юсті України 06.05.2014 року за №472/25249, шкідливі умови праці – це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.
Відповідно до п.4 Порядку атестації проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше від одного разу на п’ять років.
Атестація передбачає установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці та їхнє санітарно-гігієнічне дослідження на робочому місці.
Оцінка умов праці під час проведення атестації здійснюється на конкретному робочому місці з урахуванням впливу на відповідного працівника в процесі роботи усіх виробничих факторів (фізичних, хімічних, біологічних, психофізіологічних) та часу їхнього впливу впродовж робочого часу в характерних виробничих умовах за чинних засобів колективного та індивідуального захисту.
Тобто умови праці працівників залежать від багатьох чинників і можуть значно відрізнятися навіть у працівників однієї і тієї самої професії (посади).
Отже, результати атестації наразі є єдиною прийнятою підставою для достатньо об’єктивної оцінки умов праці на конкретному робочому місці та обґрунтованого встановлення права на пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці.
____________________________________________________________
 
Сплата підприємцями ЄСВ гарантує право на пенсію
 
Щоб забезпечити собі право на отримання пенсійних виплат та інших соціальних допомог, фізичним особам - підприємцям необхідно своєчасно сплачувати єдиний соціальний внесок (далі - ЄСВ) та подавати річну звітність до органів доходів і зборів раз на рік. Термін подання річної звітності з ЄСВ за 2019 рік - з 1 січня по 10 лютого 2020 року.
Дані звітності про дохід підприємця та сплату ЄСВ є одним із джерел формування реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, який створений для накопичення інформації про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов’язкового державного соціального страхування. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде Реєстр застрахованих осіб
Звертаємо увагу, що звіти, складені з помилками, вважаються такими, що не подавались. Відсутність в Реєстрі застрахованих осіб відомостей з причини помилок у звітності може в подальшому негативно вплинути на соціальні права фізичної особи - підприємця. Міловський відділ Біловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області наполегливо рекомендує фізичним особам - підприємцям у разі виявлення помилки у звіті повторно сформувати та подати коректний звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за місцем обліку.
Даними зазначеної звітності наповнюються відомості персональної електронної облікової картки в Реєстрі застрахованих осіб. Контролювати стан наповнення власної картки в Реєстрі можна, зареєструвавшись на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua).
__________________________________________________
 
Щодо визначення пільгового стажу електрогазозварника на
підприємствах сільського господарства з 1992 до 2006 року у разі не проведення атестації робочого місця.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, безплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочену тривалість робочого часу, щорічну додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці в підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом МОЗ України від 08.04.2014 р. № 248, зареєстрованим у Мін’юсті України 06.05.2014 р. за № 472/25249 (набрав чинності з 30 травня 2014 р.), шкідливі умови праці — це умови, шо характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.
З ухваленням постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (зі змінами, далі — Порядок) віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах проводиться на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці (далі — атестація).
Відповідно до п. 4 Порядку атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше від одного разу на п’ять років.
Атестація передбачає встановлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці та їхнє санітарно-гігієнічне дослідження на робочому місці (п. 6 Порядку).
Оцінюють умови праці під час проведення атестації на конкретному робочому місці з урахуванням впливу на відповідного працівника в процесі роботи усіх виробничих факторів (фізичних, хімічних, біологічних, психофізіологічних) та часу їхнього впливу впродовж робочого часу в характерних виробничих умовах у разі застосування засобів колективного та індивідуального захисту.
Тобто умови праці працівників, у тому числі за професією «електрогазозварник» залежать від багатьох чинників і можуть значно відрізнятися навіть у працівників однієї і тієї самої професії, зайнятих в одному структурному підрозділі підприємства, тим більш на різних підприємствах.
Отже, результати атестації наразі є єдиною прийнятною підставою для достатньо об’єктивної оцінки умов праці на конкретному робочому місці та обґрунтованого встановлення права на пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці.
Відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Тобто підставою для призначен­ня пенсії за віком на пільгових умовах є насамперед наявність професії (посади) та виробництва у конкретному Списку, а також підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80% установленої тривалості для такої категорії працівників).
Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
 
 
24.09.2019
 
 
Згідно зі статтею 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (п. 3) жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, мають право на дострокову пенсію за віком після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менш як 15 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховував п’ятьох або більше дітей чи дитину з інвалідністю батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менш як 20 років.
Пенсія за віком, у тому числі і призначена достроково, призначається довічно. Перепризначення пенсії у зв’язку з досягненням загальновстановленого пенсійного віку законодавством не передбачене.
Слід зазначити, що жінки, які народилися в січні 1960 р., право на пенсію за віком мають за досягнення віку 58 років шести місяців за наявності 25 років страхового стажу.
_____________________________________________
 
Щодо зарахування до страхового стажу час призначення пенсії часу проживання дружини з чоловіком-військовослужбовцем у місцевостях, де не було можливості працювати за спеціальністю.
 
Статтею 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено коло осіб, які є застрахованими, а ст. 14 — коло осіб, які є страхувальниками за цих застрахованих осіб. Дружини військовослужбовців (якщо вони не працюють) не є застрахованими, якщо ці періоди мали місце після 1 січня 2004 р., не зараховуються до страхового стажу під час обчислення розміру пенсії.
Водночас ч. 4 ст. 24 Закону визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (до 1 січня 2004 р.).
Згідно зі ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період (до 1 січня 2004 р.) проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість для їхнього працевлаштування за спеціальністю, зараховується до стажу роботи, але не більш як 10 років.
Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637 (п. 13, зі змінами, внесеними постановою від 30.01.2019 р. № 109) визначено, що період проживання дружини військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками (додаток 4), виданими командирами (начальниками) військових частин, військових навчальних закладів на підставі документів, які підтверджують зазначений період.
При цьому для дружини військовослужбовця, звільненого з військової служби, період проживання до 1 січня 2004 р. з чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками, які видаються військовими комісаріатами, за період проживання:
у гарнізонах, розташованих за кордонами колишнього СРСР та України, — на підставі особової справи звільненого військовослужбовця та документів про перетин державного кордону дружиною військовослужбовця;
у гарнізонах, розташованих у межах колишнього СРСР, України та країн — членів Співдружності Незалежних Держав, на підставі особової справи звільненого військовослужбовця, довідки місцевих органів влади про період фактичного проживання (реєстрації, прописки) дружини військовослужбовця у відповідній місцевості та довідки установи державної служби зайнятості про неможливість працевлаштування дружини військовослужбовця за спеціальністю у відповідній місцевості.

 

 
22.08.2019
 
ПФУ впровадив послугу «Е – пенсія»
 
В Україні почав працювати сервіс «Е – пенсія» - нова модель звернення громадян за призначенням пенсії через веб – портал електронних послуг Фонду.
Це перших етап проекту «е-пенсія», який дозволяє за одне відвідування (веб-порталу — ред.) отримати пенсійне забезпечення.
Людина може самостійно подати через портал всі документи, які необхідні для отримання пенсійного забезпечення. І відповідно звернутися у відділення, коли їй прийде відповідна смс, та отримати посвідчення.
Для того, щоб подати заявку онлайн, потрібно зареєструватися на веб-порталі електронних послуг, а далі — дотримуватися інструкцій: заповнити відповідну анкету, завантажити відповідні документи, підписати заяву електронним підписом і відправити її до ПФУ.
Якщо документи, які прикріплені до електронної заяви, відповідають стандартним вимогам, для розгляду будь - якої заяви в органах Пенсійного фонду надається термін — 10 днів.
За результатом розгляду заяви протягом 10 днів надходить інформаційне повідомлення чи то про результати призначеної пенсії, чи то про те, що необхідні додаткові документи чи, можливо, якісь інші нюанси.
 Скористатися послугою громадяни можуть безкоштовно.
Згодом презентують мобільний додаток послуги «е-пенсія».
 
________________________________________________________________
 
“Е-пенсія” – признач пенсію в “один дотик ”
 
Пенсійний фонд України запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії в “один дотик ” через веб - портал електронних послуг Фонду.
Сервіс передбачає:
- подання документів для призначення пенсії дистанційно в електронному вигляді (заява та копії документів, завірені електронним підписом);
- після прийняття рішення про призначення пенсії повідомлення про необхідність звернення до сервісного центру за отриманням пенсійного посвідчення.
Сервіс призначення пенсії в “один дотик ” є однією зі складових частин системи надання послуг у сфері пенсійного забезпечення в електронній формі      (“Е-ПЕНСІЯ”), що реалізується Пенсійним фондом України і включає заходи з переведення в електронну форму надання послуг та організацію обміну даними з державними реєстрами для зменшення паперового документообігу при наданні послуг.
Впровадження такої системи спрощує взаємодію громадян з Пенсійним фондом України, дозволяє зменшити витрати часу осіб, які звертаються за призначенням пенсії, забезпечує максимально комфортні умови для отримання послуг, не виходячи з дому.
 
__________________________________
 
Мінімальна пенсія і доплата за понаднормовий стаж.
 
Якщо розмір пенсії особи, обчислений з урахуванням наявного у неї страхового стажу та її заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, пен­сію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.
Якщо страховий стаж неповний, то розмір пенсії також визначають пропорційно до стажу, враховуючи зазначе­ний прожитковий мінімум.
Якщо особа має більше страхового стажу, до її пенсії встановлюється доплата за понаднормовий стаж.
При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та до­плату за понаднормовий стаж визначають з урахуван­ням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тому з липня такі пенсії перераховано.
Якщо розмір пенсії особи, обчислений за форму­лою, наведеною ст. 27 Закону України від 29.07.2003 р. № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058), не перевищує розміру прожиткового міні­муму, встановленого для осіб, що втратили праце­здатність, доплату за понаднормовий стаж визнача­ють, ураховуючи розмір пенсії особи.
Прерахунок мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж стосується лише непрацюючих осіб. Такий перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам не провадиться (ч. З ст. 42 Закону № 1058).
 
____________________________________________
 
Право на пенсію за віком на пільгових умовах.
 
За статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Тобто підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є насамперед наявність професії (посади) та виробництва у конкретному Списку, а також підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації робочих місць за умовами праці впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80% встановленої тривалості для такої категорії працівників).
Згідно зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 р. № 479 «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», яка набрала чинності з 1 січня 2018 р., певні розподіли, зокрема розподіли Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461 (далі — Списки № 1 і № 2), доповнено новими позиціями: «Працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва».
Ці позиції Списків № 1 і № 2 стосуються саме тих працівників, які зайняті ремонтом устаткування (в місцях його встановлення) в умовах діючих виробництв, перелічених у відповідних розділах. На працівників ремонтного персоналу які виконують роботи з поточного ремонту устаткування, зупиненого на ремонт, ця позиція Списку не поширюється.
Відповідно до п. 4.1 цього Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, зареєстрованим у Мін’юсті України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, під час призначення пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного п’ятирічного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, відповідне право впродовж цього періоду має бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Згідно з п. З Порядку під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їхнього внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 р.
Отже, до стажу роботи працівників, професії (посади) яких уперше включено до Списків № 1 і № 2 згідно з постановою № 479, зокрема працівників ремонтних служб, зайнятих ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва, які продовжили працювати за відповідними професіями (посадами) після 1 січня 2018 р. і умови праці таких працівників не змінювалися, може бути зараховано весь період їхньої роботи за відповідними професіями (посадами) у разі підтвердження відповідного права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
У разі докорінної зміни умов і характеру праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Результати такої атестації застосовуються з дати видання наказу підприємства про її результати.
Згідно з п. 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637.
У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.
Таким чином, періоди роботи, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство (установа) або його правонаступник з урахуванням умов і характеру праці конкретного працівника та вимог законодавства щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

 
 
15.07.2019
 
Право на пенсію за особливі заслуги перед Україною.
 
За пунктом 6 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється особам, нагородженим, зокрема, одним із орденів України або колишнього Союзу РСР.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом.
Під час визначення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною органи Пенсійного фонду України керуються Законом та Схемою визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із Законом, залежно від заслуги перед Україною, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 року №2054.
Відповідно до Схеми №2054 особам, нагородженим одним орденом України, встановлюється надбавка до пенсії за особливі заслуги перед Україною в розмірі 23% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
 
___________________________________________________
 
Право на пенсію по інвалідності як держслужбовець.
 
За Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (1 травня 2016 року) обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців.
Крім того, Законом №889 надається право на призначення пенсії відповідно до Закону №3723 особам, які на день набрання чинності цим Законом мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Пенсія таким особам призначається відповідно до ст. 37 Закону №3723 в порядку, визначення для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців. Законом №889 не передбачено призначення пенсії по інвалідності.
 
11.07.2019
 
Щодо призначення пенсії держслужбовцям
 
З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року №889-VIII «про державну службу», ст..90 якого передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
За пунктом 10 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом (1 травня 2016 року) обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст..25 Закону України «Про державну службу» №3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст..37 Закону №3723.
Статтею 25 Закону №3723 визначено категорії посад державних службовців, залежно від яких присвоюються ранги державних службовців.
 
________________________________
 
Мають право на пенсію за віком на пільгових умовах рентгенолаборанти.
 
За статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
Розділом XIX «Охорона здоров’я» Списку №1, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 24.06.2016 №461 (зі змінами), передбачено молодших спеціалістів з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодших спеціалістів з медичною освітою, зайнятих у відділеннях інтенсивної радіології (рентгенохірургічний блок).
Згідно з цією позицією право на відповідну пенсію мають усі працівники, посади яких віднесено до молодших спеціалістів з медичною освітою відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23.11.2007 року №742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою», в тому числі фельдшери, медичні сестри, рентгенолаборанти, зайняті повний робочий день в умовах, передбачених Списком.
Отже, рентгенолаборанти рентгенських відділень (кабінетів), а також зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок), мають право на пільгову пенсію відповідно до названого розділу як чинного Списку №1, так і раніше чинних редакцій Списків №1 у разі підтвердження відповідного права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
 
 
03.07.2019
 
 
Перерахунок пенсій з 1 липня 2019 року
 
Пенсіонерам Міловського району Луганської області проведено перерахунки  пенсії з 01.07.2019 року за наступними критеріями.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629- VІІІ «Про державний бюджет на 2019 рік»  встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 липня 2019 року та підвищено до 1564 грн. Перерахунку підлягають, зокрема  мінімальні  та максимальні розміри пенсій, доплати за понаднормативний стаж, передбачений статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», надбавка до пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», підвищення відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» та інші доплати до пенсії які залежать від прожиткового мінімуму
Перерахунок проведено в автоматизованому режимі 10487 пенсіонерам  та в середньому розмір пенсії збільшився на 17,79 грн.
Відповідно до постанови КМУ від 26 червня 2019 р. № 543 «зміни, що вносяться до постанов Кабінету міністрів України» встановлюється доплата таким категоріям пенсіонерів, як:
- особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мають страховий стаж, для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років, розмір якої станом на 1 липня 2019 року з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 2000 грн., встановлюється доплата у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру пенсії. Перерахунок проведено в автоматизованому режимі 2588 особам та середньому розмір пенсії збільшився на 239,91 грн.
- особи, які отримують пенсію призначену з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від  28 липня 2010 р. № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій». Щомісячна державна адресна допомога до пенсії призначається в разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням  надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій інвалідам І групи 650%, ІІ – 525%, ІІІ- 360%  від прожиткового мінімуму – 1564,00 грн. та зміни в абзац. перший пункту 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та доповнено постановою КМУ від 20 лютого 2019 року №124 « Питання проведення індексації пенсій 2019 році». Перерахунок проведено в автоматизованому режимі 102 особам в середньому розмір пенсії збільшився на 2324,78 грн.
Загалом потреба в коштах на виплату підвищення з 01.07.2019 року у Міловському району становить 3 067 302,52 грн.

 

 

 
20.06.2019
 
Якщо закінчується термін дії ЕПП
 
ЕПП — це документ, так би мовити, два в одному: пенсіонери використовують його і як пенсійне посвідчення, і як банківську картку. Таке посвідчення видає банк, і термін його дії як банківської картки визначає саме банк. Справді, такі електронні пенсійні посвідчення випускають вже три роки, і нині наближається час, коли закінчується термін їх використання саме як банківської картки. Хвилюватися із цього приводу не потрібно, адже це нормальна практика: усі знають, що через певний період банківську картку потрібно поновлювати. Водночас термін дії ЕПП як пенсійного посвідчення здебільшого є безстроковим (наприклад, якщо пенсіонер одержує пенсію за віком). Відповідно ми передбачаємо автоматичне поновлення, тобто продовження, дії такого документа.
За два місяці до закінчення терміну використання ЕПП як банківської картки банк надаватиме Пенсійному фонду списки ЕПП, термін дії яких завершується. Щоб не створювати людям зайвих проблем і пенсіонери повторно не зверталися у Фонд із цього приводу, Фонд сам ініціювати перевиготовлення відповідних документів. Тобто формуватиме відповідні замовлення і надсилати в Ощадбанк. А Ощадбанк, зі свого боку, надаватиме таким посвідченням спеціального статусу — документів, які готують до повторного випуску. Інакше кажучи, таке ЕПП буде чинним документом доти, доки особа отримає нове.
Коли документ виготовлять, його передадуть у те відділення Ощадбанку, у якому цей документ видавали попереднього разу. Тобто збережеться та логістика, яку було визначено під час первинної видачі документа. Ощадбанк надсилатиме людині СМС-повідомлення такого характеру: шановний пенсіонере, ви маєте прийти в таке-то відділення банку такого-то дня, здати старе електронне пенсійне посвідчення — банківську картку й отримати нове. Попередній документ вилучать і знищать, а новий буде активовано. Це загальний порядок автоматичного поновлення ЕПП.
Є обставини, за яких людина має звернутися в Пенсійний фонд із заявою про випуск нового ЕПП. Це потрібно зробити в тому разі, коли пенсіонер хоче отримати посвідчення в іншому відділенні, наприклад, якщо він змінив місце проживання, у зв’язку з виїздом в інший район чи область. А також у разі закінчення терміну дії ЕПП саме як пенсійного посвідчення, тобто коли пенсію було призначено на певний термін. Зокрема, це стосується пенсій по інвалідності, які призначають на період, на який встановлено інвалідність, або пенсій у зв’язку з втратою годувальника, які призначають до досягнення одержувачем певного віку.
У такому разі пенсіонер має звернутись із заявою в установу банку, у якому цей документ було отримано, і через певний час отримати нове ЕПП.
 
 
11.05.2019
 
Добровільна сплата ЄСВ – запорука отримання страхових виплат в майбутньому та права на житлову субсидію вже сьогодні!
 
Відтепер однією з обов’язкових умов для визначення права особи на отримання житлової субсидії є сплата єдиного соціального внеску.
Зокрема, відповідно до оновленого Порядку надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Такі особи мають можливість укладати договори добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, в тому числі з одноразовою сплатою єдиного внеску за попередні періоди, що гарантуватиме їм страхові виплати в майбутньому та право на житлову субсидію вже сьогодні.
Зазначене право регламентоване Законом України від 08.07.10 р. №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ”.
З питань укладення договорів всі зацікавлені особи можуть звертатися до органів Державної фіскальної служби.
Інформацію про участь у загальнообов’язковому пенсійному страхуванні громадяни можуть отримати в органах Пенсійного фонду України особисто або за електронною адресою.
Особа, яка виявила бажання брати участь у системі добровільного страхування, подає до органів доходів і зборів за місцем проживання заяву за формою згідно Додатку 3 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449, копію трудової книжки (за наявності), виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5), яка надається органами Пенсійного фонду України та копію документа, що посвідчує особу, а члени особистого селянського господарства надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві.
З особою, яка подала Заяву, після перевірки викладених у ній відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання Заяви укладається Договір відповідно до типового Договору, в тому числі й за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
 
_________________________________________________
 
 
Користуйтесь он-лайн сервісами Пенсійного фонду України
 
Питання легалізації заробітної плати та детінізації ринку праці в області є одним із пріоритетних завдань. Адже лише оформлена відповідно до законодавства праця дає змогу заробити страховий стаж, і лише легальна заробітна плата вплине на розрахунок майбутньої пенсії.
Нагадуємо, що з 1 січня 2018 право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років (кожного наступного року кількість необхідних років страхового стажу буде збільшуватися на 1 рік та з 1 січня 2028 року становитиме 35 років).
Тому питання щодо накопичення в Реєстрі застрахованих осіб інформації про стаж, заробітну плату та сплачені внески є дуже актуальним.
Проте, мають місце випадки, коли страхувальники допускають помилки при формуванні звітності про застрахованих осіб. Наслідком допущених помилок в звітності ЄСВ є відсутність відомостей у реєстрі застрахованих осіб або недостовірні дані, які прямим чином впливають на правильність обчислення страхового стажу, розрахунок розміру пенсій, допомоги по тимчасовій непрацездатності та інших соціальних виплат.
Тож обов’язково перевіряйте правильність відомостей про застрахованих осіб, зазначених в звітності ЄСВ, а у разі виявлення помилок – виправляйте їх.
Зазначаємо, що кожна працююча людина може ознайомитись з даними, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб, в органах Пенсійного фонду України при пред’явленні паспорта та довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або зареєструвавшись на Веб - порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Зручно також скористатись послугою СМС - інформування.
Для цього необхідно здійснити он-лайн реєстрацію за електронно-цифровим підписом на порталі Пенсійного фонду або особисто звернутися до органу ПФУ та подати заяву для реєстрації на Веб - порталі електронних послуг чи на отримання інформаційного СМС - повідомлення.
Одночасно повідомляємо, що на Веб - порталі електронних послуг додано нові он-лайн сервіси і для страхувальників. Зокрема, наявна інформація щодо поданих звітів та стану розрахунків з Пенсійним фондом України. Також надано можливість формувати в електронному вигляді (за наявності електронно-цифрового підпису (ЕЦП)) довідки про страховий стаж своїх працівників.
Щоб отримати довідку через Веб - портал слід авторизуватися за ЕЦП, в закладці «Запити на отримання електронних документів» обрати тип звернення («Дані про трудовий та страховий стаж» або «Довідка ОК-7»), заповнити новий запит на отримання документів даними свого працівника, підписати звернення ЕЦП страхувальника та відправити до ПФУ.
Для отримання Довідки перейти до розділу «Звернення» та вибрати останнє виконане завдання.
У разі виникнення запитань, просимо звертатись до Міловського відділу Біловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області за адресою: вул. Миру, буд.37, смт. Мілове, Луганська область.
___________________________________________________
 
 
Основні кроки для оформлення пенсії майбутнім пенсіонерам
 
До звернення в управління Пенсійного фонду України майбутній пенсіонер повинен зібрати основний пакет документів, який додається до заяви про призначення пенсії:
паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);
документи про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 (на бажання особи або обов’язково, якщо страховий стаж після 01.07.2000 становить менш як 60 місяців);
документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, учасника ліквідації на ЧАЕС, донора тощо);
фото для виготовлення електронного пенсійного посвідчення.
Звернутися із заявою про призначення пенсії до управління Пенсійного фонду України можна не раніше як за місяць до досягнення пенсійного віку.
Документи, які подаються додатково:
Для осіб, визнаних інвалідами:
орган Пенсійного фонду України додає виписку з акту огляду медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
До заяви про призначення пенсії по інвалідності військовослужбовців строкової служби:
копія свідоцтва про хворобу, видана і завірена військовим комісаріатом за місцем зняття військовослужбовця з військового обліку або довідка військово-лікарської комісії. Якщо інвалідність настала після звільнення з військової служби, то замість копії свідоцтва про хворобу подаються довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстави звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби.
До заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника:
документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія та померлого годувальника (подається, якщо особа, яка звернулася з заявою про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, має такі документи) та його копія;
свідоцтво про народження або паспорт непрацездатного члена сім’ї, якому призначається пенсія та їхні копії;
довідка про склад сім’ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником (за наявності);
свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісти відсутнім, або оголошення його померлим та його копія;
документи про вік померлого годувальника сім’ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісти відсутнім або оголошення його померлим та їхні копії;
довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що непрацездатні члени сім’ї померлого годувальника навчаються за денною формою навчання;
документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
експертний висновок про встановлення причинного зв’язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);
виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім’ї, яким право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника надається внаслідок їхньої інвалідності;
до заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника сім’ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісти відсутнім, або його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби з зазначенням дати призову, дати підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов’язана з проходженням військової служби.
Для призначення пенсії за вислугу років або на пільгових умовах:
документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення пенсії.
Для призначення пенсії державним службовцям:
документи, що підтверджують стаж роботи (у разі необхідності), довідку про заробітну плату за періоди роботи, визначені законодавством.
Представник за довіреністю надає:
довіреність, оформлену відповідно до вимог чинного законодавства, яка підтверджує його повноваження.
Якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена, законні представники (батьки, опікуни), піклувальники, представники закладу, який здійснює опіку та піклування, надають:
паспорт;
документи, що посвідчують особу та підтверджують її статус (повноваження);
рішення суду (за наявності).
 
 
 
 
24.04.2019
 
Про виплату недоодержаної пенсії
 
За статтею 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоодержаною через його смерть, виплачується включно до місяця смерті членам його сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, в тому числі непрацездатним членам сім’ї, зазначеним ч. 2 ст. 36 Закону, які перебували на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи ні.
Такі члени сім’ї повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера впродовж шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності таких членів сім’ї або якщо вони не звернулися за виплатою названої суми в установлений строк, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоодержаною через його смерть, зараховується до складу спадщини.
Відповідно до п. 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Мін’юсті України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (зі змінами), для виплати недоодержаної через смерть пенсіонера пенсії до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, подається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, та документ, що посвідчує особу заявника.
Для виплати недоодержаної пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв’язку з відсутністю членів сім’ї або в разі не звернення їх за виплатою такої суми впродовж шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, подається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Згідно зі ст. 53 Закону в разі смерті пенсіонера особам, які його поховали, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку одержував пенсіонер на момент смерті.
За пунктом 5.1. Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для одержання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера.
Допомогу на поховання та недоодержану пенсію померлого пенсіонера, який на час смерті перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України на тимчасово окупованій території, можна одержати на підконтрольній українській владі території за місцем реєстрації/проживання особи, яка звертається за оформленням таких виплат.
Для цього всі потрібні документи (в тому числі довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи) слід подати до управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації/проживання на підконтрольній території України.
Органи Пенсійного фонду України приймають документи, видані територіальними органами Міністерства юстиції України на території, контрольованій українською владою.
________________________________________________
 
Право на пенсію за вислугу років вихователю дошкільного закладу
 
Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності віку та спеціального стажу, визначеного п. «е» ст. 55 Закону № 1788, за Переліком № 909, яким передбачено вихователів дошкільних закладів.
При цьому право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають особи, які мали вислугу років на відповідних посадах, не меншу від такої тривалості:
на 1 квітня 2015 р. — 25 років;
на 31 грудня 2015 р. — 25 років шість місяців.
У разі відсутності на названі дати такої тривалості спеціального стажу роботи пенсія за вислугу років призначається за досягнення віку від 50 до 55 років (залежно від дати наро­дження) та за наявності спеціального стажу тривалістю, визначеною п. «е» ст. 55 Закону № 1788.
Пунктом 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 збережено право на пенсію за вислугу років педагогічних працівників за умови, якщо вони на день набрання чинності Законом № 2148 мають вислугу років, потрібну для призначення пенсії за вислугу років.
Пенсія за вислугу років призначається в разі звернення до територіального органу Пенсійного фонду України з відповідною заявою і потрібними документами та за умови звільнення з роботи, яка дає право на такий вид пенсії.
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до ст. 27 і з урахуванням ст. 28 Закону № 1058.
_________________________________________________
 
Право на пенсію за вислугу років медсестри, дезінфектора
 
Пунктом 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 медичним працівникам збережено право на пенсію за вислугу років за умови, якщо такі особи на день набрання чинності Законом № 2148 (на 11 жовтня 2017 р.) мають 26 років шість місяців вислуги, як передбачено ст. 55 Закону № 1788. Пенсія за вислугу років буде призначатися за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом № 1788 за досягнення пенсійного віку (при цьому, якщо на 1 квітня 2015 р. вони мають 25 років чи на 31 грудня 2015 р. — 25 років шість місяців спеціального стажу, пенсія за вислугу років буде призначатися незалежно від віку) та після звільнення з роботи за спеціальністю, яка дає право на пенсію за вислугу років.
Пунктом «е» ст. 55 Закону № 1788 та розділом 2 «Охорона здоров’я» Переліку № 909 передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), які працювали, зокрема, в лікарняних закладах.
Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, наданою в додатку 1 до наказу МОЗ України від 23.11.2007 р. № 742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» передбачено, зокрема спеціальність «медико - профілактична справа».
Згідно з розділом «Вступ» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затвердженого наказом МОЗ України від 29.03.2002 р. № 117 та погодженого з Мінпраці України, до розділу «Фахівці» цього Довідника належать професії, які потребують від працівника кваліфікації за дипломом про вищу освіту, яка відповідає рівню молодшого спеціаліста, бакалавра або спеціаліста, що проходить післядипломну підготовку (стажування або інтернатуру).
Пунктом 4 розділу «Фахівці» Довідника передбачено професію інструктора-дезінфектора з такими кваліфікаційними вимогами: неповна вища освіта (молодший спеціаліст) за напрямом підготовки «медицина», спеціальністю «медико - профілактична справа».
Посада дезінфектора належить до робітників, тобто не належить до середнього медичного персоналу та не дає права на пенсію за вислугу років.
________________________________________
 
Право на пенсію за вислугу років тренера-викладача ДЮСШ
 
Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності віку та спеціального стажу, визначеного п. «е» ст. 55 Закону України від 05.11.91 р. № 1788 «Про пенсійне забезпечення», за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.93 р. № 909.
При цьому право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають особи, які мали вислугу років на відповідних посадах, не меншу від такої тривалості:
 на 1 квітня 2015 р. — 25 років;
 на 31 грудня 2015 р. — 25 років шість місяців.
У разі відсутності на ці дати названої тривалості спеціального стажу роботи пенсія за вислугу років призначається за досягнення віку від 50 до 55 років (залежно від дати народження) та за наявності спеціального стажу тривалістю, зазначеною п. «е» ст. 55 Закону № 1788 (на 11 жовтня 2017 р. — 26 років шість місяців).
Пунктом 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» збережено право на пенсію за вислугу років педагогічних працівників за умови, якщо вони на день набрання чинності Законом України від 03.10.2017 р. № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років, потрібну для призначення пенсії за вислугу років.
Право на пенсію за вислугу років у позашкільних навчальних закладах, до яких належать дитячо-юнацькі спортивні школи, згідно з Переліком № 909 мають директори, їхні заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Тренери-викладачі позашкільних навчальних закладів Переліком № 909 не передбачені.
Отже, підстави для зарахування до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, періодів роботи на посаді тренера-викладача позашкільних навчальних закладів відсутні.
_______________________________________________
 
Щодо атестації робочих місць за умовами праці
 
Згідно з постановою КМУ від 05.10.2016 року №741 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ та визначення такими, що втратили чинність, деяких актів КМУ та Ради Міністрів УРСР» утратила чинність постанова Ради Міністрів УРСР
Від 01.12.1990 року №357 «Про Державну експертизу умов праці», у тому числі п.1 змін, що вносяться до постанов КМУ, затверджених постановою КМУ від 11.04.2002 року №497, згідно з яким працівники Державної експертизи умов праці були зобов’язані надавати органам, що призначаються та виплачують пенсії, висновки щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах.
З ухваленням постанови КМУ від 11.02.2015 року №96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» З ухваленням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» функції Державної експертизи умов праці передано Держпраці.
Частиною 3 ст. 33 Закону України «Про охорону праці» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Відповідно до п. 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442 (зі змінами), контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування Списків виробництв, робіт, професій, посаді показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці, покладається на Деожпраці.
Згідно з ч. 1 ст. 259 КЗпП державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, в тому числі щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці.
При цьому слід зазначити, що законодавством не передбачено обов'язкового узгодження з Держпраці результатів зазначеної атестації.
Водночас за письмовою заявою роботодавця інспектори праці можуть проводити аналіз стану дотримання законодавства про працю (у тому числі щодо дотримання вимог постанови № 442) та надавати рекомендації щодо його застосування. За результатами проведеного аналізу складається відповідна довідка.
Підставою для зарахування періодів роботи до пільгового стажу є трудова книжка із оформленими належним чином записами про обійману посаду і період виконуваної роботи, виписка із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці. Крім того, в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, надається уточнююча довідка, передбачена п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637.
Отже, тільки наказ про результати атестації робочих місць відповідного підприємства є підставою для підтвердження відповідних умов праці та зарахування певного періоду роботи до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

 

22.04.2019

Міловський відділ Біловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області інформує: про перерахунок пенсії з 1 квітня 2019 року
 
З 1 квітня органами Пенсійного Фонду України проведено автоматичний перерахунок пенсій (без додаткового звернення громадян) тим особам, які набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”.
Вказана правова норма передбачає наступні перерахунки пенсій:
- з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
- з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) не раніше ніж через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) - у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці.
Умови проведення перерахунку:
- пенсія призначена до 01.04.2017;
- пенсія призначена на умовах або порядку визначених Законом: за віком, по інвалідності, пільгові пенсії за Списком №1 та №2.
- від останнього місяця, зарахованого до страхового стажу до 01.03.2019 минуло не менше 24 календарних місяців.
До страхового стажу буде зараховано не враховані періоди страхового стажу, починаючи з 01.01.2004 року (але не раніше місяця, по який вже враховано страховий стаж) по 28 лютого 2019 року.
Перерахунок проводиться як працюючим, так і непрацюючим пенсіонерам.
Нагадаємо, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Для автоматичного перерахунку використані індивідуальні дані персоніфікованого обліку.
Одержувачам пенсій за вислугою років, які не досягли пенсійного віку такі перерахунки будуть проводитись після досягнення пенсійного віку.
Звертаємо увагу! Пенсіонери, які вийшли на пенсію після 01 квітня 2017 року, як і раніше, матимуть право звернутись за перерахунком з відповідною заявою до органів Фонду після того, як з дати призначення (або останнього перерахунку) сплине два роки, або такий перерахунок буде проведено в автоматичному порядку з квітня наступного року.
При цьому, відповідно до статті 45 Закону перерахунки по заяві проводяться у наступні строки:
з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,
з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Автоматично перераховані пенсії пенсіонери отримають у квітні місяці.
 

 

 
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати та на 1 березня поточного року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку (набули 24 місяці страхового стажу або пройшло не менш як 2 роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Перерахунок пенсії проводиться:
1. Для пенсіонерів, які мають не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі:
- з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію;
- з урахуванням страхового стажу та заробітної плати (доходу), набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
2. Для пенсіонерів, які мають менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії:
- з урахуванням набутого страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію.
Міловським відділом Біловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області проведено автоматично перерахунок пенсії з 1 квітня 2019 року працюючим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжували працювати та набули страховий стаж не менше як 24 місяці після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Середній розмір підвищення пенсії становить 35,40 грн.

 

 

16.04.2019

Про проведення у квітні 2019 року

«прямих телефонних гарячих ліній»

керівництва головного управління

 

 

На виконання наказу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 03.01.2019 № 6 «Про затвердження графіку проведення виїзних прийомів керівництвом головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та «прямих телефонних гарячих ліній» на 2019 рік» з метою надання дистанційних консультаційних послуг громадянам області у квітні 2019 року керівництво головного управління проведе «прямі телефонні гарячі лінії» за наступним графіком:

  • 17.04.2019 – заступник начальника головного управління                Е. Приймак, за телефоном (0645) 70-31-71;
  • 18.04.2019 – заступник начальника головного управління                Т. Нікітіна, за телефоном (0645) 70-26-05;
  • 19.04.2019 – перший заступник начальника головного управління            П. Баранов, за телефоном (0645) 70-31-71.

 

Заплановані заходи будуть проводитись  з 10-00 до 12-00 год.

Зобов’язуємо Вас провести роботу по інформуванню населення Вашого регіону про дату, час та номер телефону проведення прямого діалогу з громадськістю шляхом розміщення оголошень на веб-ресурсах, у приміщенні управлінь, у засобах ЗМІ.

 

 

 

 

 

19.03.2019

Зарахування до пільгового стажу
 
Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, зареєстрованим у Мін’юсті України 01.12.2005 року за №1451/11731.
До пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, коли особа була зайнята на роботах у шкідливих умовах упродовж повного робочого дня.
Під повним робочим днем вважається виконання робіт в умовах, передбачених Списками №1 і 2, не менш як 80% робочого часу, встановленого для працівників такого виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням таких трудових обов’язків.
Згідно з п.9 Порядку №383 пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списками №1 і 2, призначаються:
  • за Списком №2 – якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена Списком №1, а інша – Списком №2;
  • на загальних підставах, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена Списком №1 або Списком №2, а інша цими Списками не передбачена.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці потрібно до територіального управління Пенсійного фонду подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про обіймань посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та у зв’язку з відсутністю в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, - уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.
Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їхнього внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Отже, якщо впродовж одного і того самого проміжутку часу впродовж робочого дня особа була зайнята на роботах як у шкідливих, так і в нормальних умовах, вона не була зайнята повний робочий день у шкідливих умовах. Відтак підстав для зарахування цієї роботи до пільгового стажу немає.
Якщо особа працювала на підприємстві за двома професіями, але в різний час (за іншим графіком роботи), підприємством може бути підтверджено пільговий стаж.
___________________________________________________
 
Зарахування до стажу роботи у подвійному розмірі
 
За частиною 4 ст.24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до надбання чинності цим Законом (до 1 січня 2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений чинним раніше законодавством, за період з 1 січня 2004 року застосовується тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Відповідно до ст..60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
 Отже, робота у психіатричній лікарні до 1 січня 2004 року буде зарахована як до пільгового, так і до страхового стажу у подвійному розмірі, а період роботи в такому закладі після 1 січня 2004 року у подвійному розмірі буде обчислено тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.
 
_________________________________________
Про обчислення пільгового стажу
 
Порядок застосування Списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, зареєстрованим в Мін’юсті України 01.12.2005 року за №1451/11731.
До пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, коли особа була зайнята на роботах у шкідливих умовах упродовж повного робочого дня.
Під повним робочим днем вважається виконання робіт в умовах, передбачених Списками №1 і 2, не менш як 80% робочого часу, установленого для працівників такого виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням таких трудових обов’язків.
Згідно з п.7 Порядку №383 в разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу проводиться в такому порядку: загальна кількість днів, упродовж яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 – за шестиденного робочого тижня і на 21,2 – за п’ятиденного робочого тижня.
У такому самому порядку обчислюється пільговий стаж працівників спеціалізованих підприємств й організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних тощо), зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями на посадах, передбачених Списками.
 
________________________________________
Щодо державної експертизи умов праці
 
Згідно зі статтею 33 Закону України «Про охорону праці» (із змінами, внесеними Законом України від 16.10.2012 року №5459-VI) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, забезпечує проведення державної експертизи умов праці із залученням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Частиною 5 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (із змінами, внесеними Законом України від 16.10.2012 року №5459-VI) передбачено, що контроль за правильністю застосування списків на пільгове пенсійне забезпечення і якістю проведення атестації робочих місць на підприємствах та в організаціях, підготовка пропозицій щодо вдосконалення цих списків покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Згідно зі ст..24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація забезпечує соціальний захист працюючих, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності, якісне проведення атестації робочих місць.
Нині реалізація цих повноважень може здійснюватись проведенням перевірок матеріалів атестації робочих місць за умовами праці щодо якості та своєчасного її проведення, правильності встановлення пільг та компенсацій за роботу із шкідливими і важкими умовами праці на підприємствах і в організаціях, а також надання їм методичної допомоги та проведення роз’яснювальної роботи з названих питань.
Водночас висновок за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці не є актом державного чи іншого органу в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не спричинює правових наслідків, спрямованих на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не має обов’язкового характеру для суб’єктів господарювання, які перевірялися.
Підставою для зарахування періодів роботи до пільгового стажу є трудова книжка із оформленнями належним чином записами про обійману посаду і період виконуваної роботи, виписка із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці. Крім того, в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, надається уточнююча довідка, передбачена п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637.
Отже, тільки наказ про результати атестації робочих місць відповідного підприємства є підставою для підтвердження впродовж певного п’ятирічного періоду умов праці, які дають право на призначення пільгової пенсії.

 

06.03.2019

Перерахунок пенсій з 1 березня 2019 року
1 березня 2019 року проведено автоматичну індексацію пенсійних виплат відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Вищевказаною нормою Закону передбачено проведення щорічних перерахунків раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсій. Передбачено зазначений показник щороку збільшувати на коефіцієнт, що відповідатиме 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік і 50% показника зростання середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення.
Перша така індексація проведена у березні 2019 року за результатами отриманих статистичних даних щодо рівня інфляції та зростання середніх зарплат за попередній рік.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.
Передбачено при перерахунку пенсії з 1 березня 2019 року застосовувати коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено, страхові внески та який враховується для обчислення пенсій в розмірі 1,17.
З 1 жовтня 2017 року після проведення осучаснення раніше призначених пенсій, по пенсійних справах, призначених по 31.12.2017, застосовано показник середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн.
3764,40грн. х 1,17= 4404,35грн. - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при перерахунку пенсій з 1 березня 2019 року. У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, не досягатиме 100 гривень, буде встановлено доплату до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Також, постановою Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації, пенсій у 2019 році” від 20.02.2019 № 124, передбачено виплату одноразової доплати до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в розмірі, що не перевищує 1669,20 грн. та мають повний страховий стаж (по пенсіях призначених до 01.10.2011 — чоловіки 25 років, жінки 20 років, призначених після 01.10.2011 —чоловіки 35 років, жінки 30 років)
Виплата одноразової доплати до пенсії буде проведена рівними частинами у березні та квітні 2019 року.
Розмір одноразової доплати до пенсії визначено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61, а саме 1497грн. х 1,61=2410,17 грн.
Таким чином, пенсіонери, які мають повний страховий стаж та після перерахунку розмір пенсії не буде перевищувати 1669,20грн. отримають одноразову доплату до пенсії у березні 1205,09грн. та у квітні — 1205,08 грн.
Для. кожного пенсіонера розмір підвищення з 1 березня 2019 року буде визначатися в автоматизованому режимі окремо, в залежності від тривалості страхового, стажу та індивідуального коефіцієнту заробітної плати з якого провадиться обчислення пенсії.